АСУАН

 
 

АСУАН
Асуан

Асуан - сучасне місто Єгипту, височіє на місці колишнього базару міста Абу, віддавна він був перехрестям древніх торговельних маршрутів. В Асуані багато каменоломень, де добували червоний граніт, називаний тут сієнітом, з якого вирубувалися обеліски та колосальні статуї єгипетських і ефіопських храмів. Древні єгиптяни називали його Суїном, а греки Сієною. Сюди везли слонову кістку та інші товари із Центральної Африки. Економічне значення міста було особливо велике в період царювання фараонів. На околицях Асуану добувався знаменитий рожевий граніт.
У наш час Асуан відомий як першокласний зимовий курорт. Південніше міста починаються пороги Нілу, завдяки яким Асуан є одним із самим мальовничих місць країни. Нубійці, що облаштувалися в Асуані, надають йому особливий африканський колорит: у ресторанах можна почути стародавню нубійську музику, а в сувенірних магазинчиках придбати яскраву нубійську вишивку. Узимку Асуан пожвавлюється, його вулиці, ресторанчики, набережні й базари наповнюються юрбами туристів.
Туристичні теплоходи курсують по Нілу від Асуна до Луксора, заходячи по шляху в Ком-Омбо і Едфу, де із древніх часів збереглися чудові храми. Подорож ця досить популярна, і число "плавучих готелів" уже давно перевищило дві сотні. Між теплоходами пришвартовані фелюги - традиційні єгипетські човни з косим вітрилом. До багатьох визначних пам'яток міста інакше, як на фелюзі, і не доберешся.
Спочатку фелюга огинає з півночі острів Елефантин, де в стародавності велася торгівля слоновою кісткою і, на думку археологів, перебувало святилище Сатіс, богині-покровительки Нілу (із усього комплексу зберігся лише храм Хнума). Поблизу причалу знаходиться древній Ніломір, що служив для вимірювання рівня води в Нілі.
Далі шлях фелуги лежить до острова Рослин, званого також островом Кітченера, де розбитий ботанічний сад. У ботанічному саду зростає понад 400 видів субтропічної флори, включаючи найбільшу у світі колекцію пальм (більше 100 видів). Екзотичні квіти розливають по ботанічному саду густий аромат. По газонах по-хазяйськи розгулюють білі чаплі.
Наступна зупинка - мавзолей знаменитого Ага-Хана, який вважається прекрасним зразком сучасного ісламського мистецтва. Глава мусульманської секти Ходжа Ага Сір Султан Мухаммед-шах, що носив титул Ага-хана, помер в 1957 році.
Недалеко від мавзолею лежать руїни стародавнього коптского монастиря Святого Сімеона, заснованого в VI столітті. Від мавзолею Ага-Хана фелюга пробирається між дрібними острівцями і знову робить зупинку - у південного краю острова Елефантин. Високий берег облицьований кам'яними плитами, на яких висічені ієрогліфічні написи. У цій частині острова і починався древній Асуан.
Посередині чарівної панорами гранітних скель розташований священний острів, де храм богині Ісіди спрямовує свої колони і пілястри до безтурботного неба, створюючи враження картини, яка може народитися тільки у фантазіях. Разом з Едфу і Дендера храм на острові Філе - один із трьох найбільш збережених птолемеївських храмів.
В Асуані немає жодного моста через ріку. Щоб потрапити на машині на інший берег, треба проїхати по гребені старої греблі, що будувалася ще наприкінці позаминулого - початку минулого століття і затримувала другу, але не головну хвилю нільського припливу.
На західному березі Нілу, на пагорбі Табет ель-Хоа розташований некрополь Сієни, так у стародавності називався Асуан, що нараховує 40 гробниць третього тисячоріччя. Могили розташовуються одна над одною, створюючи враження печерного міста. Напроти них розташувалися кілька чарівних і родючих островів, у тому числі Елефантина і Філе з відомими руїнами храму. Відкритий в 1998 році Нубійський музей містить поряд зі статуєю єгипетського фараона Рамсеса III 1200 експонатів різних етапів нубійської історії, центр документації нубійської культури і маленьку модель села в етнографічному стилі.
Приблизно в 6 км на південь від Асуана знаходиться стара дамба. Вона була побудована між 1892 і 1902 рр. британським інженером сером Вільямом Уілкоксом, щоб допомогти регулювати водні маси Нілу. Рівень води міг регулюватися 180 воротами шлюзів, і важлива для єгипетського сільського господарства, дуже родюча твань Нілу могла проходити крізь водопідйомну греблю.
Далі в 7 км на південь від старої дамби була побудована нова, довжиною 3,6 км, висотою 111 м, яка була врочисто відкрита 15 січня 1971 р. Будували її 2000 радянських інженерів і 30000 робітників. Спорудження цієї греблі з попутним створенням штучного озера Насера, довжиною 400 км, дозволило вирішити більшу частину економічних проблем Єгипту. При будівництві нової високої дамби Асуану для багатьох значних пам'ятників культури древнього Єгипту існувала загроза потонути. Тому було здійснено їхнє переміщення за допомогою ЮНЕСКО на більш високі місця, як наприклад храми Абу-Сімбела та Філе. Все-таки багато історичних пам'ятників були безповоротно загублені. Храм богині Ісіди у Філе, одна з найкраще збережених споруд епохи Птолемеїв, був перенесений на 150 м північніше на острів Еджеліка і відновлений з ідеальною точністю. А храм Абу-Сімбел був розрізаний на 1.036 окремих частин і потім перенесений на 180 м углиб країни, і на 64 м вище старого місцезнаходження. Цей храм - найпрекрасніша і незвичайна споруда найбільшого фараона Єгипту Рамсеса II. Храм був висічений у скельному масиві на 65 м у глибину і був присвячений тріаді богів Амон-Ра, Хармакісу та Птаху. Але в дійсності він був побудований для прославляння і увічнення пам'яті його творця - Рамсеса II. Як і тисячі років тому ці архітектурні пам'ятники продовжують існувати і вражати своєю пишнотою численних туристів із усього світу.


Создан 08 янв 2008  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником